Menu Statistics
Right Bottom Statistics

Right Bottom

Forums

Oči a dyslexie

 

Oči a dyslexie

Příspěvekod administrator » úte 28. led 2014 6:33:12

Přibližně 35-40% lidí s dyslektickými obtížemi trpí poruchou zraku, které se projevují jedním nebo více z následujících způsobů:

Rozmazané písmena nebo slova, která jsou rozostřena.
Písmena se pohybují, chvějí, třesou nebo obrací.
Slova nebo písmena se lámou a vypadají zdvojeně.
Objevují se bolesti hlavy z čtení.
Je snazší číst velké, široce rozložené písmo, než malé a přeplněné stránky.
Obtížnost s orientací celé stránce.
Při pohledu na stránku se objevuje rozrušenost nebo přecitlivělí na jasné světlo.

V některých případech některý z těchto příznaků může významně ovlivnit schopnost čtení. Čtení může být velmi únavné. Samozřejmě, dítě nemusí poznat, v čem je problém, protože nezná jiný způsob, jak je možné vidět text.

Mnoho dyslektiků je citlivých na oslnění bílým pozadím na stránce, bílou tabuli nebo na obrazovkou počítače. To může udělat čtení textu mnohem těžší.

Použití pastelově barevného pozadí může zmírnit tento problém, mohou pomoci jak barevné filtry nebo barevná skla na čtení.
Lidé s problémy se čtením někdy mají slabost v oční koordinace nebo ostření a oční lékaře může doporučit léčbu to s oční cvičení nebo brýle. Pokud jsou přítomny tyto problémy, by měly být přednostně detekovány a ošetřeny.

Výzkum ve Velké Británii a v Austrálii ukazuje, že lidé, kteří potřebují barevné filtry, aby byl odstraněn vizuální stres, musí mít přesně tu správnou barvu. Mnoho optometristů používá speciální nástroj, Intuitivní kolorimetr, který určit přesnou barvu nezbytnou pro barevné brýle.

Web: http://www.s4clp.org
Web: http://www.crossboweducation.co.uk
BDA Shop se zásobou široké škály barevných krycích vrstev
Web: http://www.bdastore.org.uk/visual-aids/
http://www.bdadyslexia.org.uk/about-dys ... lexia.html
administrator
Administrátor
 
Příspěvky: 3839
Registrován: sob 17. pro 2011 17:26:05
 

 

Re: Oči a dyslexie

Příspěvekod administrator » úte 28. led 2014 6:35:37

Dyslexie a její terapie psycho-kineziologií

Dyslexie je velmi častá porucha čtení a správného psaní, která se ještě dnes často rozpoznává u dětí příliš pozdě. Děti, které trpí touto poruchou, jsou často velmi inteligentní, ale často skončí - díky nedostatečnému chápání této nemoci - ve zvláštní škole nebo později v nepřiměřeně špatně placeném zaměstnání.

Tyto děti mají částečně bizardní vizuální zážitky, když se dívají do knihy a pokoušejí se identifikovat písmena; ale nemají odvahu mluvit o těchto zážitcích se svými rodiči. Tištěnou stránku vidí např. jako kouli a rozeznají jen několik písmen ve středu. Někdy se jim všechno jeví rozmazané a páté přes deváté, nebo jsou chvíli schopny číst, ale potom jsou unavení, mají závratě nebo je bolí hlava.

Léčba je jednoduchá, efektivní a finančně nenáročná. Podle mně tato metoda přirozeně vyplývá z psycho-kineziologie a skutečně se velmi osvědčila. V USA ji dnes používají i další terapeuti. Nejslavnější průkopnicí této metody je Helena Irlingová z Kalifornie.

Léčba probíhá následujícím způsobem:
I. krok
Dítěti předložíme jednoduchý text s obrázky za dobrých světelných podmínek (žádné zářivky).
2. krok
Nasazujeme mu po řadě barevné brýle. U každých brýlí dítě požádáme, aby popsalo obrázky nebo aby přečetlo nějaká místa v textu. Je také důležité, jednoduše se dítěte zeptat, s kterými brýlemi se mu nejlépe čte nebo prohlíží.

3. krok
Barevné brýle, se kterými dítě nejlépe vidělo, by mělo nadále používat při každém čtení nebo psaní. Často se stane, že dítě začne okamžitě číst!

Připadá vám to příliš jednoduché? Vyzkoušejte si to sami pro sebe a nechtě se překvapit. Při dlouhodobé terapii je třeba provést ještě další kroky.

a) V obchodě s fotografickými potřebami si opatřete monochromatickou barevnou fólii ve stejné a podobné barvě jako jsou brýle. Fólii položte na text. Fólie jsou průhlednější než brýle a propouštějí více světla; zvláště indigové brýle jsou hodně tmavé. Najděte si fólii, která propouští nejvíce světla, která vykazuje stejný efekt "okamžitého čtení" a má přesně tu správnou barvu.

b) Dejte si u optika udělat barevné brýle v identickém barevném tónu a se stejnou barevnou frekvencí.

Léčba by se v tomto místě dala považovat za skončenou. Aby léčba byla definitivní a aby člověk nebyl závislý na barevných brýlích nebo fólii, navrhuji následující kroky:

a) Psycho-kineziologickou léčbu dítěte a rodičů. Já doporučuji napřed somatický nástup prostřednictvím očí. Sezení zakončit metodou očních pohybů nebo barevných brýlí. BDK zodpovídající za dyslexii se často nachází v prenatálním období nebo v minulém životě.

b) Objasnění biochemické komponenty. Doporučuji analýzu vlasu díky, které lze zjistit nedostatek stopových prvků a analýzu aminokyselin.

c) V těchto případech se osvědčila kineziologická technika nazývaná výchovná kineziologie (Edu-K). Odpovídající kurzy probíhají v Institutu aplikované kineziologie v Kirchzartenu.

Tato terapie funguje u dospělých dyslektiků stejně dobře jako u dětí. I Dosud není známa žádná rychlejší, jemnější metoda, jak těmto lidem pomoci. Pro její realizaci není třeba žádné další odborné znalosti. Prosím čtenáře, přátele, rodiny, učitele, psychology a jiné terapeuty, faráře atd., aby na metodu upozorňovali, protože PK v této oblasti nabízí skutečně revoluční objev a doufejme, že se ji podaří zveřejnit prostřednictvím sdělovacích prostředků.

Dr. Dietrich Klinghardt - Učebnice psycho-kineziologie, nakladatelství Alternativa
administrator
Administrátor
 
Příspěvky: 3839
Registrován: sob 17. pro 2011 17:26:05
 


Zpět na Pomoc při specifických poruchách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Forums Bottom
cron