Menu Statistics
Right Bottom Statistics

Right Bottom

Forums

Kačenka

Moderátor: Kačenka

Re: Kačenka

Příspěvekod Kačenka » sob 24. říj 2015 17:08:16

Jiřina Marková, Anna Novotná..
Čert a Káča

Obrázek

První jednání

V hospodě na tancovačce
V jedné vesnici, jmenuje se Mokrá Lhota, se dnes slaví posvícení. Všude voní čerstvé koláčky, všichni se radují, pivo teče proudem. Chlapci berou děvčata k tanci, jen s prostořekou Káčou nikdo tancovat nechce, a přitom by se tak ráda v kole zatočila a možná i poznala ňejakého ženicha. Káča se zlobí:
To je k zlosti, přijdu k muzice a žádnej pro mne nejde, a já bych tak ráda tancovala. Třeba i s čertem. Jen to dořekne v hospodě se objeví pohledný mládenec-čert Marbuel v přestrojení za myslivce- ve tváři snědý, vlasy černé. Nejdříve od vesničanů vyzvídá, jak to chodí na zámku. Chtěl jsem se vás jenom zeptat, Je-li hodný ten váš správce, jak se vám tu vede ve vsi, zda jste spokojeni. A co vaše paní kněžna... Vesničané si stěžují: Poslouchejte, milej pane. Správce, ten je za osmnáct, kněžna bez dvou za deset. To Marbuelovi úplně stačí. Dávno tušil, že pan správce a paní kněžna se mohou jen předhánět v tom, jak jsou zlí a sužují lidi. Když si to teď ověři, ukloní se před Káčou, popadne jí kolem pasu a pustí se s ní do divokého tance. Káča se štěstím jen natřásá, a že tančí s čertem, jí pramálo vadí: ále co, mužský jako mužský. Marbuel ji při tanci do ouška šeptá: Pojďte se mnou, moje milá, vyplní se vaše přání. U nás je veselo a muzika hraje bez přestání. Káča jenom vzdychne: Když to tedy musí být, půjdu s vámi. Čert dupne do podlahy, zableskne se, zahřmí, vyvalí se dým a čert s Káčou propadne do pekla. Teď teprve všichni poznali, kdo byl ten nastrojený cizí myslivec. Kačina matka se rozpláče.
Ovčák Jirka na posvícení také přišel, ale zatancovat si nemůže, aby si nerozhněval správce. Nechá se alespoň z hospody vyprovodit několika muzikanty, ale to se správci nelíbí, aby se sprostý ovčák nchal vyprovázet jako ňějaký pán. Když ho chce zbít holí, Jirka mu ji vytrhne a zlomí vejpůl.Rozhněvaný správce pak za Jirkou alespoň volá, aby šel k čertu.Jirka viděl, jak Káča zmizela, a je mu líto děvčete i její matky.Vzpomene si na správcova slova a rozhodne se k činu. Vždyť nemá co ztratit.
Obrátí se na Kačinu matku:
Ze služby mne správce vyhnal a povídal-táhni k čertu. Půjdu do pekla a přivedu vám jí zpátky.Skočí rovnou do díry, která tu ještě zůstala po čertovi a Káče.
Druhé jednání..
V pekle.
V pekle je docela příjemně-plno světla a teplo. První, co Jirka uvidí, je Káča, jak se drží Marbuela pevně kolem krku a ne a ne se ho pustit.Dosud vládl v pekle pořádek, ale teď, co přišla Káča, je všechno naruby.Do pekla patří hříšnici, a Káča má přece jen dobré srdce.Ohání se kolem sebe a neustále volá:
Já ti dám podvádět, zámek mi sliboval a táhnout mě do pekla,však já se nebojím.Když jsi mě přinést moh, odnés mne zpátky zas.Nejsem tak hloupá, abys mi vyklouznul,já se tě nepustím, jenom si nemysli, že mi tak utečeš...Marbuel i sám Lucifer Jirku vítají a prosí jej, aby je Káči zbavil. Jirka si pomyslí, že není nic lehčího, a přikazuje, aby přinesli zlato. Káča po zlatu opravdu sáhne a hned běží za ostatními čerty pochlubit se.Marbuel se mezitím chce odvděčit Jirkovi, a tak se dohodnou, že až přijde Marbuel do Mokré Lhoty pro skutečné hříšniky-správce a kněžnu, Jirka bude moci správce zachránit a říci si mu pak o odměnu- pytel zlata.Čert má jednu podmínku: Jirka se nesmí pokoušet zachránit kněžnu.Znovu začne čertí rej. Jirka vytančí s Káčou z pekelné brány, a ta se za nimi okamžitě zabouchne.. Marbuel si oddychne: Co nezmohlo celé peklo, to dokázala muzika. Za celej svět nechci Káču už vidět..
Na zámku...
V zámku vládne smutná nálada. Kněžna už ví, že se u správce objevil čert a že se chystá odnést také ji, ale to, že ovčák Jirka pomohl správci čerta zahnat. Je ochoten jí pomoci, ale jen tehdy, když kněžnu zruší robotu. Kněžna souhlasí, a zatímco dává vyhlásit zrušení roboty, Jirka vše připravuje na příchod čerta. Nechá zavolat Káču a schová ji do vedlejší komnaty. Sotva se objeví Marbuel Jirka na něj křičí, aby utekl, že tu čeká Káča a že je hrozně vzteklá, protože se jí všechno pekelné zlato proměnilo v listí. Zděšený Marbuel vykřikne: Jakže? Káča? Všechny hrůzy světa, všechny pekla mohou se mi ukázat, ale Káču, hrome, peklo, belzebube, satanáši, na svém hřbetě mít nechci.. A jak ji uvidí, zakřičí a vyletí otevřeným oknem.. Kněžna je zachráněná a slibuje Jirkovi: Zůstaneš u mého dvora a budeš u mne prvním rádcem.. Jirka na to: Děkuji vám, paní kněžno, ale ještě někdo pomáhal mi. Je to Káča. Kněžna Káče slíbí statek a peníze, aby si konečně mohla vybrat ženicha. A pro vesničany vystrojí velkou hostinu, aby všichni společně oslavili dobrý konec...
Kačenka

Re: Kačenka

Příspěvekod Kačenka » pát 22. led 2016 11:57:31

Jmenuji se Kateřina..
A je mi 15-let.. Měla jsem krásný dětství než se mi objevila ta moje nemoc, pak se my celý můj život obrátil vzhůru nohama, Teď už sem se s tím smířila a musím s tím žít dál.. Mám tu nejlepší rodinu kterou mám moc ráda.. Nejvíc sem si užila dětství i pubertu s mojí sestřenkou. Jmenuje se, Adélka a jsme stejně staré, je to ta nejlepší sestřenka.. Moji kámoši jsou také moc hodný, říkají mi že mám dobré srdíčko.. Každý má nějaké Přání,, Třeba nový být, televizi,, a tak dále.. Ale nemocný mají jen jedno. Být zdravý. a proto jsi myslím že je náš Bůh nespravedlivý.. Děti by neměli trpět.. Ale takový je ten náš život.. Musíme se s tím smířit a pro všechny nemocný... Musíte být silnější než ta vaše nemoc.. A nejdůležitější je že musíme být na sebe všichni hodný a být šťastný.. Vím že jsem holka a taky vím že rapujou jen kluci ale já bych chtěla taky jednou rapovat líbí se mi to víc než zpěv.. Miluji Rapy.. Je to můj sen chtěla bych rapovat s adélkou..
Kačenka

Předchozí

Zpět na Knížka